BİLGİSAYAR KURSU : MİCROSOFT EXCEL PROGRAMINDA HÜCRE SEÇME YÖNTEMLERİ

Hücre,satır ve sütun seçme;

Tek bir hücre: Hücreyi tıklayın veya ok tuşlarına basarak hücreye gidin.

Çalışma sayfasındaki tüm hücreler: Tümünü Seç düğmesini tıklayın.

Çalışma sayfasının tamamını seçmek için CTRL+A tuşlarına da basabilirsiniz.

Not: Çalışma sayfasında veriler varsa, CTRL+A yalnızca verilerin olduğu bölgeyi seçer. CTRL+A tuşlarına ikinci kez basıldığında ise çalışma sayfasının tamamı seçilir.

Bitişik olmayan hücreler veya hücre aralıkları: İlk hücreyi veya hücre aralığını seçin, ardından CTRL tuşunu basılı tutarken diğer hücreleri veya aralıkları seçin. Ayrıca, ilk hücreyi veya hücre aralığını seçtikten sonra bitişik olmayan başka hücre veya aralık eklemek üzere SHIFT+F8 tuşlarına basabilirsiniz. Seçime hücre veya aralık eklemeyi durdurmak için SHIFT+F8 tuşlarına yeniden basın.

Not: Bitişik olmayan seçimlerde belirli hücrelerin veya hücre aralıklarının seçimini iptal edemezsiniz; tüm seçimi iptal etmeniz gerekir.

Tüm satır veya sütun: Satır veya sütun başlığını tıklayın. 

Bitişik satırlar veya sütunlar: Satır veya sütun başlıkları boyunca sürükleyin. Bunun yerine ilk satırı veya sütunu seçebilir ve SHIFT tuşunu basılı tutarken son satırı veya sütunu da seçebilirsiniz.

Bitişik olmayan satırlar veya sütunlar: Seçiminizdeki ilk satır veya sütunun satır veya sütun başlığını tıklayın; sonra CTRL tuşunu basılı tutarak seçime eklemek istediğiniz diğer satır veya sütunların başlıklarını tıklayın.

Satır veya sütunun ilk veya son hücresi: Satır veya sütunda bir hücreyi seçin ve sonra CTRL+OK (satırlar için SAĞ OK veya SOL OK, sütunlar için YUKARI OK veya AŞAĞI OK) tuş bileşimine basın.

Çalışma kitabının başına kadar olan hücreler: İlk hücreyi seçin ve sonra hücrelerin seçimini çalışma sayfasının başlangıcına kadar genişletmek için CTRL+SHIFT+HOME tuşlarına basın.

Telefon
Whatsapp