AUTOCAD KURSU : AUTOCAD EĞİTİMİ NDA DİVİDE VE MEASURE KOMUTU KULLANIMI

Autocad eğitimi nde gördüğümüz Divide komutu ve Measure komutu nun uygulama şekli aşağıdaki gibidir. 

Divide: Bu komut, bir şekli istenilen sayıda eşit aralıklarla böler ve bölüm yerlerine en son yukarıdaki Format menüsünden Point Style ile ayarlanmış nokta tipinden yerleştirir.
Divide komutunu uygulamadan önce bölmek istediğimiz mesela 600 uzunluğunda yatay bir çizgi çizelim. Bunun için Line komutuna girip, çizgimiz için bir başlangıç noktası tıklıyoruz, sonra  next point için 600,0 yazıyoruz.
Komutu aktif hale getirmek için, yukarıdaki Draw sekme yazısının sağındaki aşağı ok a tıklayıp, açılan komutlar dizisinin ilk sırasının sondan ikinci sembolüne tıklanır. Komut satırında Select Object to Divide mesajını görünce bölmek istediğimiz çizgi seçilir, Enter the number of segments mesajını görünce kaça bölmek istiyorsak yazalım mesela 10 yazıp enter a basalım, çizgimiz 10 eşit parçaya bölünecek ve bölüm yerlerine en son ayarlanmış nokta yerleştirilecektir.

Measure: Bu komut, bir şekli istenilen uzunlukta eşit aralıklarla böler ve bölüm yerlerine en son Point Style ile ayarlanmış nokta tipinden yerleştirir.
Measure komutunu uygulamadan önce bölmek istediğimiz mesela 600 uzunluğunda yatay bir çizgi çizelim. Bunun için Line komutuna girip, çizgimiz için bir başlangıç noktası tıklıyoruz, sonra  next point için 600,0 yazıyoruz.
Komutu aktif hale getirmek için, yukarıdaki Draw sekme yazısının sağındaki aşağı ok a tıklayıp, açılan komutlar dizisinin ilk sırasının en sondaki sembolüne tıklanır. Komut satırında Select Object to Measure mesajını görünce bölmek istediğimiz çizgi seçilir, Specify Length of segments mesajını görünce kaç birim mesafeyle bölmek istiyorsak yazalım mesela 100 yazıp enter a basalım, çizgimiz 100 birim aralıklarla parçalara bölünür ve bölüm yerlerine en son ayarlanmış nokta yerleştirilecektir.

Telefon
Whatsapp