BİLGİSAYAR KURSU : MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA KELİME BULMA VE DEĞİŞTİRME

Bulma ve Değiştirme

Üzerinde çalıştığınız belge içinde arama yaparak düzeltmek veya bulmak istediğiniz metinlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için Giriş sekmesinde yer alan Düzenleme bölümündeki Bul düğmesine tıklamalısınız.

Bul işleminin klavye kısa yolu CTRL ve F tuşlarıdır. Bu düğmeye tıkladığınızda Word penceresinin sağ tarafında Gezinti bölmesi açılacaktır. Belge Ara kutucuğuna bulmak istediğiniz kelimeyi yazarak arama yapabilirsiniz. Arama sonuçları yine bu pencerede listelenecek ve belgeniz üzerinde Sarı renk ile işaretlenecektir.

Listede yer alan sonuçlardan birine tıklayarak o bölüme gidebilir veya düğmeleri ile sonuçlar arasında dolaşabilirsiniz.

Belge içinde kullanmış olduğunuz bir kelimeyi başka bir kelime ile değiştirmeniz gerekiyor ise Değiştir işlemini kullanabilirsiniz.

Bunun için Giriş sekmesinde yer alan Düzenleme bölümündeki Değiştir düğmesine tıklamalısınız. Değiştir işleminin klavye kısa yolu CTRL ve H tuşlarıdır.

Değiştir düğmesine tıkladığınızda Bul ve Değiştir penceresi açılacaktır. Açılan pencerede Aranan ve Yeni Değer kutuları yer almaktadır. Aranan kutusuna belgede var olan kelimeyi, Yeni Değer kutusuna ise bu kelime ile değiştirmek istediğiniz yeni kelimeyi yazmalısınız.

Değiştirme işlemini tamamlamak için Değiştir düğmesine tıklamalısınız. Değiştir düğmesine tıkladığınızda önce aradığınız kelime bulunacak ve gösterilecektir. Tekrar Değiştir düğmesine tıklarsanız, görüntülenen kelime yeni kelime ile değiştirilecek ve bir sonraki kelime bulunacaktır.

Bu işlemi tekrarlayarak belgenizdeki tüm kelimeleri değiştirebilirsiniz. Bu şekilde tek tek bütün kelimeleri değiştirmek yanlış veya gereksiz bir değiştirme olmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak böyle bir kontrole ihtiyaç duymuyorsanız Tümünü Değiştir düğmesine tıklayarak kontrol etmeden bütün kelimeleri değiştirebilirsiniz.

Telefon
Whatsapp