AUTOCAD KURSU : AUTOCAD KURSU - UZUNLUK ÖLÇME KOMUTU

Bir Autocad projesinde sık sık uzunlukları ölçerek, mesafeleri kontrol etmemiz gerekir. Distance komutu ile herhangi iki nokta arasındaki uzunluğu ölçebiliriz. Bu komutu 2 şekilde aktif hale getirebiliriz.

1. ve kısa olan yol: Herhangi bir komut aktif değilken, alttaki komut satırına di (DI)  yazıp, Enter e basıyoruz.

2. ve uzun yol : Program penceresinin üst kısmında bulunan Utilities sekmesindeki Measure tıklayıp, açılan listeden Distance i seçeriz.

Komut aktif hale geldikten sonra, Specify first point mesajını görünce arası ölçülecek birinci nokta tıklanır, specify second point mesajı gelince arası ölçülmek istenen ikinci nokta tıklanır.

Bundan sonra Komut satırında Distance 'ın karşısındaki değer gösterilen iki nokta arasındaki doğrusal mesafedir(mesela 170 gibi), Angle in XY Plane aradaki doğrusal çizginin X ekseninden itiabaren saatin tersi yöndeki açıdır(örneğin 30),  Delta X iki nokta arasındaki X deki ( yani yataydaki) mesafeyi (147),  Delta Y iki nokta arasındaki Y deki (yani dikeydeki) mesafeyi (84 gibi) ifade eder.

Bu bilgiler sadece komut satırına yazılır, şekillerin üzerine mesafeleri kalıcı olarak yazılsın istiyorsak Ölçülendirme komutları ile yapmalıyız.

Telefon
Whatsapp