AUTOCAD KURSU : AUTOCAD DERSLERİ RECTANGLE VE POLYGON KOMUTUNUN KULLANIMI

Autocad Dersleri'nde Rectangle komutu ile Dikdörgen ve Ploygon Komutu ile Çokgen Çizimi

Rectangle komutu, yukarıdaki Draw sekmesinde Arc simgesinin sağ üstünde yer alır. Hızlı bir şekilde dikdörtgen şeklindeki nesneleri oluşturabilmemizi sağlar.

Simgesine tıklayıp komuta girdiğimizde komut satırında Specify First Corner Point deyince oluşturacağımız dikdörtgenin birinci köşe noktası belirlenir, SpecifyOther Corner Point deyince bu tıkladığımız köşenin çapraz köşesi belirlenir tıklanarak veya koordinat girerek (mesela 300,200 dersek 300 * 200 lük bir dikdörtgen oluşur.) 

Rectangle komutu ile oluşturulan dikdörtgenlerin tüm kenarları tek parça olarak seçilir, Line komutu ile oluşturulan dikdörtgenler de ise her kenar birbirinden bağımsız ve ayrı seçilebilir.


Ploygon Komutu, Rectangle simgesinin sağındaki oka tıklayınca ploygon komutunu seçip, aktif yapabiliriz. Bu komutla kenar sayısı 3-1024 arası değere sahip kenar uzunlukları birbirine eşit çokgenler çizebiliriz. İki farklı yöntemle çokgen çizilebilir.
1. Yöntem: Çokgenimizi bir daireye içten veya dıştan teğet olacak şekilde oluşturabiliriz.
Bu yöntem de önce Circle komutuna girip bir merkez belirleyip, specify radius for circle deyince mesela 80 yarıçapında bir çember çizilir.
Sonra Ploygon komutuna girdiğimizde Number of Sides kenar sayısını belirleyin deyince örneğin altıgen oluşturacaksak 6 yazıp Enter bastık,  Center of Polygon deyince çokgenin merkezi soruluyor bu durumda oluşturduğumuz çemberin merkezine tıkladık, sonra Enter an Option çıkınca iki seçenekten  Inscribed in circle işaretli iken buna tıklarız ya da klavyeden enter basarız, böylelikle oluşturmak istediğimiz çokgenin çembere içten teğet olmasını istediğimizi belirtiyoruz, sonra Specify radius of circle deyince de çokgenimizin içine teğet olmasını istediğimiz dairenin yarıçapını yazıp enter e basıyoruz (bizim circle için yukarda belirttiğimiz üzere 80 di) ya da çokgenimizin köşelerinden herhangi biri çemberimiz çeyrek noktalarından birisine gelecek şekilde ayarlayıp tıklıyoruz. Böylelikle 80 yarıçapındaki çembere içten teğet olacak şekilde bir çember çizmiş olduk.
Oluşturacağımız çokgenin çembere dıştan teğet olmasını istersek de Ploygon komutuna girdiğimizde Number of Sides kenar sayısını belirleyin deyince örneğin yine altıgen oluşturacaksak parantez içindeki 6 değerini Enter basıp onaylıyoruz,  Center of Polygon deyince çokgenin merkezi soruluyor bu durumda oluşturduğumuz çemberin merkezine tıkladık, sonra Enter an Option çıkınca iki seçenekten bu defa farklı olarakCircumscribed about circle tıklarız, böylelikle oluşturmak istediğimiz çokgenin çembere dıştan teğet olmasını istediğimizi belirtiyoruz, sonra Specify radius of circle deyince de çokgenimizin içine teğet olmasını istediğimiz dairenin yarıçapını yazıp enter e basıyoruz (bizim circle için yukarda belirttiğimiz üzere 80 di) ya da çokgenimizin kenarının ortası biri çemberimiz çeyrek noktalarından birisine gelecek şekilde ayarlayıp tıklıyoruz. Böylelikle 80 yarıçapındaki çembere dıştan teğet olacak şekilde bir çember çizmiş olduk.

2. Çokgenimizi, kenar uzunluğunu belirterek oluşturacaksak Polygon komutu aktif olunca sides of number yani kenar sayısını 8 yapıyoruz, center of polygon deyince merkez tıklamayıp parantez içindeki Edge seçeneğini işaretliyoruz Specify first endpoint of edge mesajını görünce çokgeninin herhangi bir kenarının birinci köşesine tıklıyoruz, Specify second endpoint of edge deyince diğer köşesini belirliyoruz ( 120, 09 gibi. Böylelikle kenar uzunluğu 120 olan bir sekizgen oluşturmuş oluruz.

Telefon
Whatsapp