AUTOCAD KURSU : AUTOCAD KURSU NDA LİNE KOMUTU VE KULLANIMI

Autocad Kursu 'nda Ölçüsüz Çizgi Çizme işlemi:

Line ( Çizgi ) Komutu: Başlangıç ve bitiş noktası sabit olan çizgiler çizer. Komutu aktif yapmanın üç yolu vardır.

1- Üstteki Draw sekmesindeki Line simgesine tıklayarak

2- Üstteki aşağı doğru açılan Draw Çek menüsünü açıp, açılan listeden Line komutuna tıklayarak

3- Komut satırına herhangi bir komut aktif değilken L( l ) yazıp Enter e basarak.

Komuta girince aşağı komut satırında Specify First Point  mesajı çıkar, bunun anlamı oluşturmak istediğiniz çizginin birinci noktasını belirleyin demektir, çizgimiz nereden başlayacaksa faremizin sol tuşu ile noktaya tıklarız. Sonra komut satırında Specify Next Point mesajı çıkar, bunun anlamı oluşturacağımız çizginin sonraki noktasını belirleyin demektir, bu şekilde çizgimizin bir sonraki noktası da belirlenir, tekrar  Specify Next Point  mesajı çıkınca varsa sonraki noktalar aynı şekilde belirlenir yoksa Klavye den Enter e basarak, ya da çizim ekranın içinde sağ tuşa basıp açılan menüden Enter e basılarak komuttan çıkılır.

Komut satırında herhangi bir komut yok iken Enter e basarsak en son kullandığımız komut doğrudan aktif hale gelir. Bir komut aktifken onu iptal etmek için ise Esc tuşuna basılır.

Yapılan çizimlere yakınlaşma-uzaklaşmak için faremizin ortasındaki Scroll ( Kaydırma ) tuşunu kullabiliriz. Ortadaki tuşu ileri iterek çizimlere yakınlaşabilir, kendimize doğru çekerek uzaklaşabiliriz. Ayrıca ortadaki tuşa basıp bırakmadan sürükleyerek de çizim ekranını kaydırabiliriz. Ortadaki tuşa çift tıklarsak tüm çizimler ekranı kaplayacak şekilde yerleşir, hiçbir bir nesne yok iken çift tıklarsak ekran görüntüsü programın ilk açıldığı şekle gelir. 

Çizilen nesneleri silmek için, öncelikle komuttan çıkmalıyız. ( esc ya da enter e basarak). Sonra silmek istediğimiz nesneleri seçmeliyiz.  Bunun için farklı seçim teknikleri vardır.

1- Seçilecek nesneler az sayıda ise seçilecek nesnelerin üzerine fare ile tıklanır, seçilen nesneler farklı bir renge dönüşür, seçilen nesnelerin silinmesi için klavyeden Delete tuşuna basılır.
2- Seçilecek nesneler çok sayıda ise pencere açılarak nesneler seçilir.  Solda tıklayıp Sağa doğru bir pencere açarsak kenarları düz ve içi mavi renkte bir pencere açılır, bu durumda bir şeklin seçilebilmesi açılan pencereye tamamın  girmesi gerekir. Sağda tıklayıp Sola doğru bir pencere açıp tıklarsak bir şeklin seçilebilmesi pencereye değmesi yeterlidir. Bu şekilde nesneler seçildikten sonra silmek için yine Delete tuşuna basılır ya da yukarıdaki Modify sekmesinden Erase- Silme butonuna basılır.
3- Tüm nesneleri seçmek için de Edit menüsünden Select All ya da Ctrl+A kısayolu kullanılır. Yine silmek için yukarıdaki Modify sekmesinden Erase- Silme butonuna basılır.

Telefon
Whatsapp