"Geleceğe atılan doğru bir adım..."
Bilgi Eğitim Bilgisayar Kursu Ders Notları

3D Max Kursu - Max Kursu - Tube Komutu

Max kursu nda Tube komutu yardımıyla Boru şeklinde üç boyutlu nesneler çizebiliriz.

Komutu aktif hale getirdikten sonra oluşturuacağımız boru şeklindeki nesnenin merkezi tıklanır, sonra fareyi yanlara çekerek içteki boş olacak olan kısmın yarıçapı ayarlanır tıklanır, sonra yine fareyi yanlara çekerek dıştaki kısmın yarıçapı ayarlanıp tıklanır, sonra yukarı doğru yüksekliği ayarlanıp tıklanır, tube komutu ile boru oluşturulmuş olur.

Sağdaki parameters bölümündeki Radius 1'e merkezden içerdeki boş kısmın yarıçap değeri yazılır (mesela 90 gibi), Radius 2'ye merkezden e dışarıya olan yarıçap değeri girilir (mesela 110 gibi), Height kısmına yükseklik değeri yazılır (mesela 80 gibi). Radius 2- Radius 1 değeri boru nesnemizin yanlara doğru kalınlığını verir.

Aşağıdaki Smooth işaretli olursa, tube nesnemizin kenarları yumuşatılmış olur, işaretsiz olursa kenarları köşeli ve kırık gözükür, F9 a basıp render edip görebilirsiniz. Smooth işaretli olmasına rağmen yeteri kadar yumuşak değilse şeklimizin kenarları, smooth un üstündeki Sides kısmındaki 18 değeri artırılıp (mesela 50 gibi bir değer), yeniden render edilip kontrol edilebilir. Şeklimizi yükseklik boyunca eğip, bükmeyeceksek height segment değerini 5 den 1 e düşürebiliriz.

Daha aşağıda yer alan Slice On un önündeki kutucuğu işaretleyerek, nesnemizin bir bölümünü yanlardan kesebiliriz. Slice From kesme işleminin başlayacağı noktanın X den itibaren saatin tersi yöndeki açı mesela (mesela 240 gibi), Slice To da kesme işleminin biteceği noktanın X den itibaren saatin tersi yöndeki açı mesela (mesela 120 gibi). Böylelikle bir banko ya da standın gövde kısmını oluşturabiliriz.