AUTOCAD KURSU : AUTOCAD KURSU - POİNT KOMUTU İLE NOKTA EKLEME

Autocad Kursu nda gördüğümüz Point komutu ile farklı yöntemlerle çizim alanınımıza nokta ekleme.

Öncelikle Point komutunu aktif yapmak için yukarıdaki Draw sekmesi yazısının sağındaki Ok a tıklayıp, açılan butonlardan ilk sıranın sağlarına doğru olan Mutliple Points simgesine tıklıyoruz. Specify a point mesajını görünce çizim alanımızın neresine istiyorsak oraya tıklalıyoruz, tekrar Specify a point yine istediğimiz noktaya tıklayarak o yerlere nokta konmasını sağlıyoruz, komuttan çıkmak için mutlaka Esc tuşuna basmalıyız. Normal şartlarda bu komut, çizim alanımıza klasik küçük nokta koyar ama konacak olan noktanın tipini ve büyüklüğünü ayarlayabiliriz.

Eklemek istediğimiz noktanın tipini ve büyüklüğünü ayarlamak için yukarıdaki Format menüsünden Point Style komutuna gireriz. Açılan pencreninin üst kısmından noktanın tipi seçilir, alttaki Point Size kısmından da nokta boyutu ayarlanır.
En alttaki iki seçenekten Set Size to Relative Screen seçeneği işaretliyse noktanın boyutu ekrana bağlı bir büyüklük olacak yani ekranın point size de yazan yüzdesi kadar olacak demektir (Mesela 5 % , eklenecek nokta boyutunun ekranın boyutunun % 50 i kadar olacak demektir.)
En alttaki iki seçenekten Set Size in Absulote Unit seçeneği işaretliyse noktanın boyutu ekrana bağlı değil ve sabit bir boyutu var demektir (mesela 15 birim gibi.). Bu pencereden noktanın tipi ve boyutu ayarlandıktan sonra Ok denerek pencere kapatılır. 

Sonra Draw sekmesi yazısının sağındaki aşağıyı gösteren ok  a tıklanaraki Multiple Points komutuna girilip, nokta eklersek eklenen noktaların tipinin ve büyüklüğünün değiştiğini görürüz.

Telefon
Whatsapp