AUTOCAD KURSU : AUTOCAD EĞİTİMİ - CİRCLE KOMUTU İLE ÇEMBER ÇİZME

Autocad Eğitimi mizdeki üçüncü komut Circle ile çember çizimidir.

Yukarıdaki Draw sekmesindeki üçüncü simgeye tıklanarak komut aktif hale getirilir. Farklı yöntemlerle çember çizebiliriz.

1- Varsayılan olarak bulunan Center, Radius a tıklarsak önce Çemberin merkezi belirlenir, sonra Radius ( Yarıçap ) değeri girilir mesela 70 gibi, enter e basılır.

2- Circle simgesinin altındaki oka tıklayıp Center, Diameter i seçersek önce çemberin merkezini belirliyoruz fare ile tıklayarak, sonra oluşturacağımız çemberin Çap değerini giriyoruz, mesela 140 gir Enter a bas, çember oluşsun.

3- Circle simgesinin altındaki oka tıklayıp 2 Point i seçersek,  Specify first endpoint mesajı çıkınca çemberimizin üzerinden geçmesini istediğimiz birinci noktayı, Specify second end point mesajı çıkınca da çemberimizin üzerinden geçmesini istediğimiz ikinci noktayı belirleyip çemberimizi oluştururuz. Yani 2 noktadan geçen bir çember oluştururuz.

4-  Circle simgesinin altındaki oka tıklayıp 3 Point i seçersek, üç noktadan geçen bir çember çizeriz. Specify first endpoint mesajı çıkınca çemberimizin üzerinden geçmesini istediğimiz birinci noktayı, Specify second end point mesajı çıkınca da çemberimizin üzerinden geçmesini istediğimiz ikinci noktayı, Specify third end point mesajı çıkınca da çemberimizin üzerinden geçmesini istediğimiz üçücü noktayı belirleyip çemberimizi oluştururuz.

5- Circle simgesinin altındaki oka tıklayıp Tan, Tan, Radius u seçersek önceden çizilmiş iki şekle teğet olan ve belli bir yarıçap değerine sahip çember oluştururuz. Specify point on object for first tangent of circle mesajı çıkınca çemberimizin teğet olacağı birinci şekil üzerinde herhangi bir  noktaya teğet işareti varken tıklıyoruz, Specify point on object for second tangent of circle mesajı çıkınca çemberimizin teğet olacağı ikinci şekil üzerinde herhangi bir  noktaya teğet işareti varken tıklıyoruz, Specify radius of circle mesajını görünce bu şekl teğet olacak olan çemberin yarıçap değerini yazıp enter e basıyoruz.

6- Circle simgesinin altındaki oka tıklayıp Tan, Tan, Tan ı seçersek önceden çizilmiş üç ayrı şekle teğet olan çember oluştururuz. Specify point on object for first tangent of circle mesajı çıkınca çemberimizin teğet olacağı birinci şekil üzerinde herhangi bir  noktaya teğet işareti varken tıklıyoruz, Specify point on object for second tangent of circle mesajı çıkınca çemberimizin teğet olacağı ikinci şekil üzerinde herhangi bir  noktaya teğet işareti varken tıklıyoruz, Specify third point on circle deyince de çemberimizin teğet olacağı üçüncü şekil üzerinde herhangi bir  noktaya teğet işareti varken tıklıyoruz ve çemberimiz oluşuyor.

Telefon
Whatsapp